2014. február 26., szerda

Élesztő nélküli kovász elkészítése

Sokkal nagyobb kihívás az erjesztett kovász. Ez lisztből és vízből készül a levegőben lévő erjesztő baktériumok segítségével. Több napon át érlelődik, a hét-nyolc napos kovász már alkalmas a kenyérsütésre:
1. nap
2 ek. lisztet és 3 ek. langyos vizet elkeverünk egy befőttesüvegben. Egy ruhával letakarva 22-23 fokos helyen állni hagyjuk.
2-3. nap
A kovászunk hígabb állagú, a tetején megjelennek a buborékok. Hozzákeverünk megint 2 ek. lisztet és 2 ek. langyos vizet, félretesszük.
4-5. nap 3 ek. lisztet és ugyanennyi vizet teszünk hozzá, jól elkeverjük, félretesszük.
Mindig galuska sűrűségű legyen a keverék.
Következő napon a kovászunk készen is van, amit ettől kezdve már csak etetnünk, azaz szaporítanunk kell. Minden nap keverhetünk hozzá 1-2 ek. lisztet és vizet, annyit, hogy galuska sűrűségű legyen. Langyos, egyenletes hőmérsékletű helyen tartjuk, néhány óra múlva a keverék alaposan felhabzik, felemelkedik, ilyenkor aktív a kovászunk. Ezután visszaesik, a felszínén kisebbek lesznek a buborékok, lecsendesedik. Újból lehet etetni, míg a kívánt mennyiséget elérjük.
Ha tovább nem szeretnénk szaporítani, megvárjuk míg lecsendesedik, lefedjük és hűtőbe tesszük. Legalább hetente egyszer érdemes átkeverni, és időnként feléleszteni.
Ha a kovászunkat, vagy kettévéve az egyik felét világos rozsliszttel etetjük tovább, akkor nagyszerű rozskovászunk lesz. Az egyszerű fehér kenyérnek ez a rozskovász valami különleges ízt, aromát kölcsönöz, mindenképpen érdemes kipróbálni. Nekem nagy kedvencem ez a kenyér.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése