2014. február 26., szerda

Hàzi kenyér, kovásszal

Hozzávalók:
  • 30 dkg tejföl állagú kovász
  • 70dkg liszt (ennek egy része néha búzacsíra, stb.)
  • 2 teáskanál himalaya só
  • 4 dl csap-meleg víz
  • néha teszek hozzá mozsárban kicsit összetört római köményt,
  • 1-2 teáskanál hidegen sajtolt olaj (búzacsíra, napraforgó, olíva, tökmag,...stb)
Elkészítése:
  1. Az első dagasztásnál kihagyom a sót - minimum 10 percig dagasztom, majd olajos kézzel gömbbé paskolom, betakarom, meleg helyre teszem, és várom, hogy szépen megnőjön (minimum 3 óra).
  2. A második dagasztásnál mehet bele a só is, és ezután már kiolajozott lisztezett formában kel (én ovális jénaiba teszem, hogy ne oldalra, hanem felfelé terjeszkedjen). Tetejét bevagdosom, meglisztezem. Várok, míg kétszeresére nem nő (minimum 3 óra). Ha nincs időm, csak egyszer dagasztom, és egész éjszaka kel, így is működik.
  3. Letakarom sütőpapírral, hogy ne kérgesedjen, égjen meg a teteje.
  4. 50 fokos sütőbe rakom kb. 30 percre (úgy tapasztaltam, így kevésbé lesz vastag a héja), majd maximumon (320 fok körül) sütöm 15 percig, végül 180-200 fokon kb. 45 percig.
  5. Ekkor kiveszem a formából, és visszarakom a már kikapcsolt sütőbe még egy negyed órára.
A sütést nyilván mindenkinek ki kell tapasztalnia a saját sütőjére - az enyém elég problémás, régi darab. A kenyér savanykás lesz a kovásztól (én így szeretem), és egy hétig biztosan eláll - textilrongyba burkolva tároljátok, hogy ne penészedjen!
A kovászkészítés és kenyérsütés ritmusára pedig 1-2 hét alatt rá lehet állni, és akkor nem igényel olyan sok időt, mint az elsőre hangzik.

Értékelés: Nincs Átlag: 5 (2 votes)

Élesztő nélküli kovász elkészítése

Sokkal nagyobb kihívás az erjesztett kovász. Ez lisztből és vízből készül a levegőben lévő erjesztő baktériumok segítségével. Több napon át érlelődik, a hét-nyolc napos kovász már alkalmas a kenyérsütésre:
1. nap
2 ek. lisztet és 3 ek. langyos vizet elkeverünk egy befőttesüvegben. Egy ruhával letakarva 22-23 fokos helyen állni hagyjuk.
2-3. nap
A kovászunk hígabb állagú, a tetején megjelennek a buborékok. Hozzákeverünk megint 2 ek. lisztet és 2 ek. langyos vizet, félretesszük.
4-5. nap 3 ek. lisztet és ugyanennyi vizet teszünk hozzá, jól elkeverjük, félretesszük.
Mindig galuska sűrűségű legyen a keverék.
Következő napon a kovászunk készen is van, amit ettől kezdve már csak etetnünk, azaz szaporítanunk kell. Minden nap keverhetünk hozzá 1-2 ek. lisztet és vizet, annyit, hogy galuska sűrűségű legyen. Langyos, egyenletes hőmérsékletű helyen tartjuk, néhány óra múlva a keverék alaposan felhabzik, felemelkedik, ilyenkor aktív a kovászunk. Ezután visszaesik, a felszínén kisebbek lesznek a buborékok, lecsendesedik. Újból lehet etetni, míg a kívánt mennyiséget elérjük.
Ha tovább nem szeretnénk szaporítani, megvárjuk míg lecsendesedik, lefedjük és hűtőbe tesszük. Legalább hetente egyszer érdemes átkeverni, és időnként feléleszteni.
Ha a kovászunkat, vagy kettévéve az egyik felét világos rozsliszttel etetjük tovább, akkor nagyszerű rozskovászunk lesz. Az egyszerű fehér kenyérnek ez a rozskovász valami különleges ízt, aromát kölcsönöz, mindenképpen érdemes kipróbálni. Nekem nagy kedvencem ez a kenyér.